Saint George's - Port Louis Marina
Saint George's - Port Louis Marina
Karaiby i okolice - Grenada
Położenie: 12°2'39" N, 61°44'53" W
Wyszukaj i zarezerwuj jacht do czarteruTa stosunkowo duża wyspa, stanowiąca wraz ze znacznie mniejszymi Carriacou i Petite Martinique jedno państwo (waluta: EC) jest położona na południe od Grenadyn. Kilkanaście lat temu wyspę nawiedził tajfun tropikalny, który dokonał pokaźnych zniszczeń – w tym zrujnował port jachtowy, dewastując przebywające tam jednostki. Obecnie całość jest odbudowana i nie ma już śladu po tamtej tragedii.
Dwie mariny znajdują się w stolicy wyspy – Saint George's (będącej portem wejścia).
Nie jest to zbyt duże miasto, ale posiada port handlowy, nabrzeże pasażerskie i całkiem miłą promenadę nad zatoką miejską.
Stanowisko odpraw celnych znajduje się na terenie luksusowej mariny Port St.Louis, koszt odprawy (łącznie wejście i wyjście) to: 8,70 EC/osoby + opłata stała (45EC – jacht do 40 stóp, 75EC – jacht 40-60 stóp). W marinie znajduje się między innymi: bar z basenem, klimatyzowane łazienki i postój taksówek. Ważne jest aby mieć na jachcie polisę ubezpieczenia OC – okazanie polisy jest warunkiem koniecznym postoju.
Koszt dobowego postoju w tej marinie to 80 USD/jacht 50 stopowy (w tym woda i prąd)- postój ten należy koniecznie uzgodnić wcześniej przez VHF (#12). Tańszym wariantem postoju w St.Georges jest zacumowanie w marinie jachtklubu – w tej samej zatoce, ale bliżej portu handlowego. Infrastruktura jest tu znacznie uboższa, ale za to jest bliżej do centrum miasta.
Do atrakcyjnych miejsc wartych odwiedzenia na wyspie można zaliczyć na pewno jezioro znajdujące się w kraterze wulkanu, wodospady z krystaliczną wodą oraz plantacje gałki muszkatołowej (z której produkcji słynie Grenada). Najrozsądniejszym sposobem zwiedzania wyspy jest odbycie ok.4-godzinnej wycieczki z lokalnym przewodnikiem/taksówkarzem. Koszt takiej wycieczki nie powinien przekroczyć 25 USD/os. Idąc z mariny w kierunku centrum miasta (bulwar portowy), przechodzi się obok postoju taksówek (za zabudowaniami portowym portu handlowego).
Wieczorem polecam rozkoszowanie się smakiem lokalnego rumu w jednej z portowych knajpek. Wokół zatoki znajdują się liczne bary i restauracje serwujące lokalne przysmaki w niewygórowanych cenach. Dobre lokalne dania w racjonalnych cenach można zjeść również w restauracji mieszczącej się w jachtklubie.
Zainteresowanym żeglowanie na Karaibach polecamy książkę: „Karaiby dla żeglarzy – poradnik subiektywny” . Jest to rodzaj poradnika, locji opisującej warte odwiedzenia wyspy na karaibskim szlaku. Dobór wysp – zgodnie z tytułem – jest podyktowany subiektywnymi doświadczeniami autora. W książce zawarte są informacje przydatne przy planowaniu trasy jak również opisy wysp i ich historia. Zapewne będzie to pozycja przydatna każdemu, kto się na Karaiby wybiera na dłużej lub krócej.