Le musée de la Gendarmerie et du Cinéma de Saint-Tropez (Saint-Tropez 2018)

Galeria - ciekawe miejsca na trasie naszych rejsów

Będąc w Saint Tropez koniecznie należy odwiedzić Muzeum Żandarmerii i Kina. Dla tych co pamiętają filmy o żandarmach na pewno będzie to wielka atrakcja. Dla tych którzy nie kojarzą filmu też znajdzie się coś ciekawego.
Ekspozycja muzeum została podzielona na trzy części.
- historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii,
- historię i okoliczności kręcenia w miasteczku sześcioczęściowej serii filmowej o przygodach żandarmów z Saint-Tropez w reżyserii Jeana Giraulta,
- historia produkcji filmowych kręconych i związanych z Saint-Tropez oraz z departamentem Var.
 

Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to muzeum tylko o Louisa de Funèsa, najsłynniejszym żandarmie na świecie. Mnie oczywiście zwabiła tutaj historia tego małego, wesołego, lekko pechowego policjanta. Nie wiem czy wiecie, ale pierwsza część sagi „Żandarm z Saint-Tropez” została nakręcona w 1964, ostatnia zaś, „Żandarm i policjantki” w 1982. Wszystkie filmy, oprócz ostatniego, nagrywane były właśnie w budynku muzeum. Dla mnie nowinką były plany siódmej części filmu. Miał on nosić tytuł „Żandarm i cesarz” i planowano przenieść żandarmów w czasy bitwy pod Waterloo. Można poczytać scenariusz filmu i chyba dobrze, że ta część nie powstała :)
Wśród eksponatów obejrzymy przedmioty, rekwizyty z planu filmowego, umundurowanie aktorów, taśmy filmowe, samochody, motory.....
 

Na pewno w pamięci utkwi mi na długo garderoba Romy Schneider oraz Brigitte Bardot czy eksponaty, plakaty i fotografie z planu filmowego „I Bóg stworzył kobietę” w reżyserii Rogera Vadima z tytułową rolą Brigitte Bardot.
 

Część, która wydawać się moglo, że mnie najmniej zainteresuje, okazała się najciekawszą. Było to przedstawienie życia codziennego francuskich żandarmów. Policjantów, którzy są w sumie wojskowymi. Francuska Żandarmeria Narodowa jest jedną z najstarszych instytucji państwowych we Francji. Wywodzi się ona z XVI wiecznej Straży Marszałkowskiej i przez 300 lat wykonuje na terytorium tego kraju funkcje policyjne. Jest też najstarszą, nieprzerwanie działającą formacją tego typu na świecie.
 

Muzeum "Le musée de la Gendarmerie et du Cinéma de Saint-Tropez" czynne jest przez cały rok z wyjątkiem kilku świąt. Dostępne jest dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00. Bilet wstępu kosztuje 4 euro. Na zwiedzanie należy poświęcić tutaj około 1 godziny.
Adres: 2 Place Blanqui, 83990 Saint-Tropez, Francja
Telefon: +33 4 94 55 90 20, strona: /www.saint-tropez.fr

Muzeum Żandarmerii i Kina w Saint-Tropez foto: Katarzyna Kowalska Na początek wita nas Brigitte Bardot i Roma Schneider foto: Katarzyna Kowalska Na początek wita nas Brigitte Bardot i Roma Schneider foto: Katarzyna Kowalska Eksponaty z planu filmowego "I Bóg stworzył kobietę" foto: Katarzyna Kowalska Eksponaty z planu filmowego "I Bóg stworzył kobietę" foto: Katarzyna Kowalska Eksponaty z planu filmowego "I Bóg stworzył kobietę" foto: Katarzyna Kowalska Eksponaty z planu filmowego "I Bóg stworzył kobietę" foto: Katarzyna Kowalska Historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii foto: Katarzyna Kowalska Historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii foto: Katarzyna Kowalska Historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii foto: Katarzyna Kowalska Historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii foto: Katarzyna Kowalska Historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii foto: Katarzyna Kowalska Historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii foto: Katarzyna Kowalska Historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii foto: Katarzyna Kowalska Historia budynku oraz korpusu miejscowej żandarmerii foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Piotr Kowalski Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Słynny żandarmów z Saint-Tropez zaprasza foto: Katarzyna Kowalska Garderoba Romy Schneider oraz Brigitte Bardot foto: Katarzyna Kowalska Garderoba Romy Schneider oraz Brigitte Bardot foto: Katarzyna Kowalska Garderoba Romy Schneider oraz Brigitte Bardot foto: Katarzyna Kowalska Garderoba Romy Schneider oraz Brigitte Bardot foto: Katarzyna Kowalska Garderoba Romy Schneider oraz Brigitte Bardot foto: Katarzyna Kowalska Garderoba Romy Schneider oraz Brigitte Bardot foto: Katarzyna Kowalska Le musée de la Gendarmerie et du Cinéma de Saint-Tropez foto: Katarzyna Kowalska Jest to bardzo charakterystyczny budynek, nie da się go nie znaleźć foto: Katarzyna Kowalska