Charter jachtów - Chorwacja

CHORWACJA i sąsiedzi

Dostrzegalne w wielu miejscach ślady historii tego rejonu Europy sięgają czasów Imperium Rzymskiego oraz Republiki Wenecji. Późniejsze, XIX- i XX-wieczne dzieje Bałkanów również obfitowały w burzliwe wydarzenia, konflikty i sojusze występujące w tyglu wielu nacji, religii i kultur zamieszkujących okolice Adriatyku.
Cała ta historia rozgrywała się na skalistym wybrzeżu, pośród setek wysp, w pobliżu większych i mniejszych portów i osad rybackich. Zróżnicowanie linii brzegowej, mnogość zatok, portów i kotwicowisk czyni z Adriatyku jeden z ciekawszych żeglarsko akwenów Europy.

Lwia część wybrzeża adriatyckiego należy do Chorwacji; zdecydowanie mniejszymi fragmentami linii brzegowej muszą się zadowolić: Słowenia , Czarnogóra i Albania. Bardzo szeroka oferta czarteru jachtów w Chorwacji oraz mnogość marin czyni z tego kraju destynację żeglarską numer jeden nad Adriatykiem.

Dojazd nad Adriatyk

Dodatkowym atutem przemawiającym za czarterem jachtów w Chorwacji jest łatwość dojazdu: samochodem, po pokonaniu ok. 1000 km można znaleźć się w jednym z portów Chorwacji, pełnym jachtów gotowych do czarteru.
Alternatywnym rozwiązaniem jest transport lotniczy: kilka tzw. „tanich linii” realizuje połączenia lotnicze do Zadaru, Splitu czy Dubrownika prosto z polskich lotnisk (m.i.: z Krakowa, Gdańska, Warszawy, Poznania czy z Wrocławia).
Pozostaje również możliwość skorzystania z transportu kolejowego lub autokarowego – w sezonie letnim kilku przewoźników proponuje regularne kursy do miast na wybrzeżu.

Czartery i rejsy - kiedy żeglować w Chorwacji?

Optymalny czas na żeglowanie w tym rejonie rozciąga się od maja do października – oczywiście w sezonie ściśle wakacyjnym jest najcieplej, ale i najtłoczniej oraz najdrożej. Tradycyjnym okresem, kiedy polscy żeglarze otwierają sezon żeglarski na Adriatyku jest pierwszy tydzień maja – z reguły jest to „long-weekend” pozwalający wypoczywać bez nadmiernego nadwyrężania limitu dni urlopowych.

Zobacz oferty LAST MINUTE na najbliższy weekend »

Wielu żeglarzy wybiera koniec września lub październik na realizację swoich planów rejsowych. W tym okresie nie jest już tak gorąco, woda w morzu jest ciepła po letnich upałach a i szansa na dobry wiatr jest duża.

Ważne by zawsze być na bieżąco z ostrzeżeniami meteorologicznymi – czarterując jacht za pośrednictwem charter.pl codziennie otrzymuje się aktualną prognozę pogody w formie wiadomości sms.

Gdzie rozpocząć rejs?

Jachty w marinie, Chorwacja

Adriatycką przygodę można rozpocząć w jednej z kilkudziesięciu znakomicie przygotowanych marin, położonych na całej długości wybrzeża: od Istrii po Dubrownik. Najwięcej jachtów, jak i najwięcej kierunków żeglugi, oferuje środkowa część wybrzeża: pomiędzy Zadarem a Splitem.

Warto skorzystać z naszegoo Przewodnika po marinach

Bezlik zatok, wysp, portów i kotwicowisk pozwala odkrywać od nowa Chorwację na każdym rejsie – nawet gdy się tu żegluje regularnie od wielu lat.

Wybrzeże Słowenii to zaledwie niewielki ułamek tego, co posiada ich południowy sąsiad. Znajdują się tu dwie nowoczesne mariny, z których można rozpocząć rejs, są to: Izola oraz Portoroż. Te urocze porty są dobrym miejscem do startu w kierunku włoskich portów: Triestu, Wenecji czy Rawenny. Z powodzeniem można też skierować się do Chorwacji – obecnie przekraczanie granic nie stanowi problemu, jednak czasami może się wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Znajdująca się na południe od Chorwacji Czarnogóra to kolejny interesujący fragment wybrzeża. Wprawdzie oferta czarteru jachtów z portu Kotor nie należy do przesadnie rozbudowanych, ale można tu przybyć jachtem z Chorwacji. Zatoka Kotoru to głęboko wchodzący w głąb lądu fiord, który stanowi ewenement w tej części Europy.

Czym żeglować?

katamaran Lagoon 42Do wyboru są jachty jadnokadłubowe lub katamarany; zarówno jachty żaglowe jak i motorowe. Wszystko zależy od preferencji czarterującego ...oraz zaplanowanego budżetu.
Wybór wśród jachtów jednokadłubowych jest największy, chociaż oferta katamaranów stale rośnie. Na tzw. „ciepłe wody” katamaran wydaje się być znakomitym rozwiązaniem – duża przestrzeń wspólna, niskie zanurzenie, spore zbiorniki wody oraz wygoda w manewrowaniu to ewidentne zalety. Po stronie wad należy odnotować większy koszt czarteru oraz wyższe opłaty portowe. Istotną wadą katamaranów jest to, że żegluga na wiatr jest na tych jachtach zdecydowanie mniej skuteczna niż na na jachtach jednokadłubowych – katamarany lubią żeglować od półwiatr do półwiatru. W ostatnich latach dobrą opinią, zasłużenie, cieszy się katamaran Lagoon 42. To znakomita konstrukcja łącząca przestronne wnętrze przewidziane dla 8-10 osób z wygodą manewrową. Wśród jachtów jednokadłubowych dominują produkty stoczni Bavaria, do najpopularniejszych modeli należy jacht Bavaria 45.
Miłośnikom jednostek motorowych polecamy wygodny i względnie ekonomiczny jacht Adriana 44. Coraz liczniej reprezentowane są jachty z kategorii katamaranów motorowych, dobrym przykładem takiej jednostki jest Lagoon 40 PowerCat.

Czarter jachtów Chorwacja Czarter jachtów Chorwacja Czarter jachtów Chorwacja Czarter jachtów Chorwacja Czarter jachtów Chorwacja Czarter jachtów Chorwacja Czarter jachtów Chorwacja Czarter jachtów Chorwacja Czarter jachtów Chorwacja